POLEĆ TĄ TRASĘ

Facebook MySpace Twitter Stumbleupon Google Bookmarks 

WYBRANA TRASA


phoca_thumb_m_start.jpg
Dodano: 11 Czerwiec 2010

OKOLICZNE TRASY


brak


AUTOR

marcin
marcin
Bielsko-Biała
Tras: 22

POPULARNE TRASY


Obejrzano: 52759 razy
Obejrzano: 38185 razy
Obejrzano: 30766 razy
Obejrzano: 29664 razy
Obejrzano: 25440 razy
PORADY

Jak przewozić rower ?


W zależności od środka transportu jakim dysponujesz rowery można przewozić na wiele sposobów. Najważniejsza rzeczą jest właściwie zabezpieczenie roweru, tak aby się nie odczepił i nie uszkodził nikogo i niczego. Poniżej przedstawimy najbardziej popularnie metody przewożenia roweru, oraz wskazówki mogące Ci pomóc w jego transporcie.


Pociągiem

Generalna zasada mówi, że pociągi regionalne typu "jednostka" prowadzą wagony dla podróżnych z większym bagażem. Wagony te znajdują się na początku i na końcu składu. Można w nich przewozić rowery. W nowszych składach zdarzają się specjalne uchwyty. Jedyną wadą tych wagonów jest ograniczona pojemność. Nie zmieści się tam więcej niż  5-8 rowerów.

W tzw. "szynobusach" zwykle zanjduje się kilka wydzielonych miejsc przeznaczonych na rowery. Szynobusy mają tą przewagę nad "jednostką", że mają niskie zawieszenie.  Stosunkowo łatwo wprowadzić do nich rower.

PKP
W pociagu

Na trasach dalekobieżnych PKP dysponuje specjalnymi wagonami do przewozu rowerów. Są to wagony, w których otwarte przedziały znajdują się w tym samym wagonie co przedział rowerowy. Można więc mieć cały czas oko na rower.

Jeśli wagon nie prowadzi przewozu rowerów, zwykle udaje się dogadać z kierownikiem pociągu lub konduktorem i gdzieś upchnąć rower. Jest na to parę sposobów (patrz poniższe zdjęcia). Zawsze jednak należy zakupić bilet na rower. Jeśli kasjerka odmówi sprzedaży biletu na taki pociąg, pozostaje zakupić za dopłatą bilet w pociągu.  

W pociągu
W pociągu

W internetowym rozkładzie jazdy można sprawdzić, które połączenia prowadzą wagony przewożące rowery, wybierając odpowiednią opcję podczas określania warunków wyszukiwania.


Autobusem

W popularnych miejscowościach uczęszczanych przez rowerzystów autobusy są specjalnie przystosowane do przewozu rowerów. Posiadają przyczepki (patrz zdjęcie), lub bagażnik rowerowy na tylnej klapie autobusu. Tak jest np. w Niemczech na wyspie Rugia. Należy wcześniej  sprawdzić w rozkładzie jazdy, o której godzinie kursują takie autobusy.

Przyczepka za autobusem

W Polsce w bagażniku większości autobusów PKS można przewieźć rower (może się okazać potrzebne przekręcenie  kierownicy o 90 stopni, tak aby była równo z kołem). Wcześniej jednak lepiej upewnić się w zajezdni czy dany autobus przewozi rowery. Zawsze należy powiadomić o tym wcześniej kierowcę. Najlepiej pakować się z rowerem do autobusu na pierwszym lub ostatnim przystanku.


Busem

Zwykłe busy nie są przygotowane do przewozu rowerów. Busy przystosowane do ich przewozu nazwane są za ang."Bike Schuttle" i posiadają specjalną przyczepkę lub bagażnik. Zwykle kursują w popularnych wśród rowerzystów miejscowościach i w szybki sposób umożliwiają załadunek roweru.

Busikiem


Samochodem

Do przewozu rowerów samochodem osobowym używane są dwa rodzaje bagażników. Bagażniki dachowe i zakładane na hak. Pierwszy rodzaj jest najbardziej popularny i przy odpowiednim ustawieniu (na przemian przód-tył), umożliwia przewiezienie do czterech rowerów.  Bagażniki zakładane na hak generują mniejsze opory powietrza podczas jazdy samochodu. Są więc ekonomiczniejsze niż bagażniki dachowe. Ich wadą jest mniejsza pojemność zwykle ograniczona do trzech rowerów. Dostępne są też bagażniki zakładane na tylnią klapę samochodu,  przeznaczone na 2 rowery. 

Na dachu

Decydując się na zakup bagażnika, sugerujemy wybór droższego modelu renomowanej firmy. Jego największe zalety to: solidność, zabezpieczenie przed kradzieżą oraz łatwość montażu. Jakość takiego bagażnika można docenić dopiero na dłuższej wyprawie - zwłaszcza podczas  jazdy na autostradzie. Bagażniki dachowe zwykle projektowane są do jazdy z maksymalną prędkością wynoszącą 120 KM/h.

Jeśli jednak planujesz przewozić rower "od święta", na krótkich trasach i nie jesteś demonem prędkości, z równym powodzeniem możesz przewieźć rower na tanim bagażniku kupionym w hipermarkecie.

W większości samochodów po złożeniu tylnich siedzeń i odkręceniu przedniego koła roweru można przewieźć rower w bagażniku samochodu.

Jeśli jednak cenisz komfort i bezpieczeństwo, to najlepszym rozwiązaniem będzie bagażnik renomowanej firmy z podwójnym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Zabezpieczenie takie spowoduje, że nieraz Twój rower będzie bezpieczniejszy na dachu samochodu, niż w schowku gospodarza, u którego będziesz nocować.

Korzystając z bagażnika dachowego należy jeszcze tyko pamiętać, że samochód z rowerem nie zmieści się już na parkingu podziemnym lub w okienku MC drive.


Promem

Na większości promów można przewozić rowery. Wcześniej oczywiście należy upewnić się w kasie biletowej i zakupić bilet. Obsługa promu wskaże miejsce gdzie schować rower. Najlepiej wejść z rowerem na prom na końcu, gdyż nie będziesz wtedy blokować wejścia na prom innym zwykle niecierpliwym pasażerom.

Na promie


Kolejką linową

Jeśli z danej góry można zjechać trasą rowerową lub torem downhill,  prawdopodobnie kolej linowa wywożąca na tą górę turystów, wywiezie również i Ciebie z rowerem. Należy to oczywiście wcześniej  sprawdzić w kasie. W Alpach i Dolomitach obsługa kolejki zajmie się Twoim rowerem, łącznie z tym że wprowadzi go do wagonika i odpowiednio zabezpieczy, po czym wskaże Ci miejsce. Niektóre stacje posiadają wydzielone wejścia tylko dla rowerzystów.

W wagoniku
Kolejką

Często zdarza się również, iż tylko niektóre gondole czy wagoniki są przeznaczone do przewozu rowerów. Należy sprawdzić na rozkładzie jazdy kolejki, o której godzinie przejeżdża wagonik dostosowany do transportu jednośladu. Zazwyczaj w wagoniku takim jadą wyłącznie rowerzyści. Piesi turyści cierpliwie czekają na swój wagonik. Takie podejście świadczy o wysokiej kulturze Europy Zachodniej, a sam proces załadunku rowerów może być ciekawym przedstawieniem (zwykle w przypadku wagoników mieszczących po kilkanaście rowerów).

W Polsce powoli zaczyna być podobnie, choć zdarza się, że w kwestii przewożenia rowerów panuje tzw. "wolna amerykanka", czyli każdy przewozi jak potrafi.  

Na krzesełku

 

Samolotem

Rower można przewieźć w samolocie jako bagaż. W większości przypadków należy go przedtem rozłożyć na części (odkręcić koła, kierownicę i siodełko). Są dostępne specjalne torby do przewozu roweru samoltem. Mają one określone wymiary, spełniające normy linii lotniczych. Koszt przewozu roweru samolotem jest dość wysoki.

[marcin] 

Reklama